Spotkanie z ekspertem

Drużyna ubiegająca się o tytuł Złotej Szkoły NBP wraz z koordynatorem projektu p. Wojciechem Niećko odbyła spotkanie z ekspertem.

Ekspert NBP przeprowadził lekcję pt. „Sposoby nie tylko na oszczędności”. Ekspert udzielił cennych rad, w jaki sposób możemy spełniać swoje marzenia związane z finansami, opisując swój przykład z młodzieńczych lat. Odniósł się także do osoby, która osiągnęła niebywały sukces: Ingvara Kamprada, który był właścicielem IKEA – sieci sklepów z meblami i AGD.

Specjalista posługując się przygotowanym materiałem przedstawił, w jaki sposób Polacy gospodarują swoimi pieniędzmi. Podczas spotkania uczniowie poznali również sposoby oszczędzania Polaków: najwięcej osób wybiera lokaty, gotówkę, konto osobiste ROR, czy konto oszczędnościowe. Mniej popularną formą jest inwestowanie w nieruchomości, fundusze inwestycyjne, czy polisy ubezpieczeniowe. Większość Polaków wybiera bezpieczny sposób oszczędzania.

Ekspert wyjaśnił również uczniom, w jaki sposób działa Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz opisał zasadę procentu składanego. Odniósł się również do zasad Warrena Buffe’a dotyczących oszczędzania:

Nigdy nie polegaj na jednym źródle dochodu. Staraj się stworzyć drugie źródło.
Nie odkładaj tego, co zostało po wydawaniu. Wydaj to, co zostało po odłożeniu.
Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka.
Jeżeli teraz kupujesz rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, to wkrótce będziesz zmuszony sprzedawać te, które są naprawdę potrzebne.

Odnosząc się do ostatniej zasady, ekspert przybliżył temat kredytów i opowiedział uczniom o RRSO, czyli o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Ekspert NBP na koniec udzielił rad uczniom, w jakim sposób można osiągnąć sukces:

Dbaj o dochody.
Planuj wydatki.
Pilnuj kosztów.
Bądź wytrwały.
Bądź rozsądny.
Bądź przedsiębiorczy.
Decyduj bez emocji.
Decyduj bez pośpiechu.
Bądź świadomy/a ryzyka.
Intuicja to za mało…
Bądź ostrożny!

Uczniowie biorący udział w lekcji – wykładzie poznali wiele praktycznych rad, jak właściwie zarządzać swoimi pieniędzmi. Informacje zostały w sposób przystępny zaprezentowane uczniom, a przykłady z życia dowiodły, że marzenia o sukcesie mogą stać się rzeczywistością.

Dzięki spotkaniu z ekspertem młody człowiek biorący udział w zajęciach miał możliwość poznania najważniejszych zagadnień związanych z oszczędzaniem i inwestowaniem.

Opracowanie: Wojciech Niećko

Wojciech Niećko